A komfortzónán túl – 7 színházi darab az őszi hónapokra

A komfortzónán túl – 7 színházi darab az őszi hónapokra

Lassan véget ér a nyár, a színházak és a társulatok nagy része már meghirdette a következő évad előadásait. Azért a hírek mellett nem nagyon tudtam és nem is akartam elmenni. Nem kevés aggodalommal tölt el a független színházak helyzete. Az őszi ajánlóban kimondottan rájuk fókuszáltam. Remélem, minél több nézőhöz eljutnak az alkotók darabjai, ami az egyéb támogatások mellett kulcsfontosságú, hogy tovább működhessenek. Az alábbi lista szubjektív, és még bőven folytatható lenne.

 

Kutyabaj

Kutyabaj / Fotó: Mészáros Zsolt

Samuel Bailey brit író díjnyertes darabját idén tavasszal, a CSET FESZT keretén belül mutatta be a Weöres Sándor Színház és a Füge Produkció. Az önéletrajzi ihletésű történetben három fiatal srác, Cain, Riyad és Jonjo az apaságra készülnek. Ebben még nem is lenne semmi meglepő, ha mindezt nem a fiatalkorúak börtönében tennék, ők is még szinte gyerekek. Nehéz kezdet, de a helyzetük sajnos nem egyedi. Bailey színdarabja a társadalom peremére szorult fiataloknak szeretett volna hangot adni, valahogy láttatni őket. Azoknak, akik tehetségük és szorgalmuk ellenére sem tudnak kitörni elkeserítő helyzetükből.

 

Játsszák: László Gáspár e.h., Hajdu Péter István, Kuttner Bálint e.h., Keller-Dénes Emőke/ Csonka Szilvia

Rendező: Horváth János Antal

Jegyek, bővebb információ: Füge Produkció

 

 

Közhasznúsági jelentés

Közhasznúsági jelentés / Forrás: MU Színház

„10 civil ember, akinek van valami fontos ügye, aki munka után vagy mellett, szabadidejében önkéntes munkát végez. Sokféle területről jöttek, sokféle tevékenységet végeznek, sok mindenben azonosan látják a világot, de persze ők sem értenek mindenben egyet” – írja az ismertető. Mindig is érdekesnek találtam, amikor civil embereket vontak be egy-egy színdarabba. Az pedig még inkább felkeltette az érdeklődésemet, hogy Szivák-Tóth Viktor rendező kizárólag rájuk írt darabot. Nemrég olvastam egy könyvet a bullshit munkákról. A címe is szó szerint ez: Bullshit munkák. Lényegében arról szól, hogy az ember értelmes munkára lett teremtve, de ez a mai világunkban nagyon keveseknek adatik meg, és ha mégis, nagy valószínűséggel nem keresi magát halálra. Ezzel csak annyit szerettem volna mondani, jó, hogy készülnek ilyen darabok.  

 

Játsszák: Avarkeszi Kati, Csongor Andrea, Halász Péter, Jánosi Flóra, Kmety Györgyi, Kővágó Veronika, Nádor Zsófi, Paskuj Panka, Pidl Tamara, Surányi Anna

Rendező: Szivák-Tóth Viktor

Jegyek, bővebb információ: MU Színház

 

 

Eltűntek

Eltűntek / Fotó: Puskel Zsolt

Akik lemaradtak Dohy Balázs Mastercard Alkotótárs- és Staféta-nyertes rendezéséről, idén ősszel még lesz lehetőségük megnézni. A rendező Elise Wilk szász-román írónő azonos című drámáját állította színpadra, amelynek a Szkéné Színház ad otthont. A történet három idősíkon futó cselekménye a kivándorlás, a szétszakadás és a magány témáját járja körbe. A mai helyzetünket nézve, ez a darab több mint aktuális. Bár megnyugvást nyilván nem adhat, de finoman rávezet, hogy időnként érdemes visszatekintenünk a saját családfánkra.

 

Játsszák: Gellért Dorottya, Zsigmond Emőke, Wrochna Fanni, Juhász Vince, Márfi Márk, Váradi Gergely

Rendező: Dohy Balázs

Jegyek, bővebb információ: Szkéné Színház

 

 

Kék lagúna

Kék lagúna / Forrás: Vimeo

Igencsak megosztó darab, de Ördög Tamás rendezései általában azok. Ami véleményem szerint az egyik legjobb dolog, ami egy előadással történhet. Nemrég a darab egyik főszereplőjével, Kövesi Zsomborral arról is beszélgettünk, hogy a mai, ingerkereső világunkban kevés olyan helyzettel találkozhatunk, ami ennyire kimozdítaná a nézőt a komfortzónájából. Feltételezem, a legtöbb embernek a címről Brooke Shields és Christopher Atkins párosa villan be, ahogy árván, egy lakatlan szigeten felfedezik a szexualitásukat. Na, ez a darab ennek pont az ellenkezője. Aki valamilyen szerelmes történetre vágyna, annak nem ajánlom, de mindenki másnak igen. Teljesen más megvilágításba helyezi Henry De Vere Stacpoole 1908-ban megjelent regényét.

 

Játsszák: Brezovszky Dániel György, Kövesi Zsombor, Mezei Bence, Pásztor Dániel

Rendező: Ördög Tamás

Jegyek, bővebb információ: Trafó

 

 

A csoport

A csoport / Forrás: 6szín

Bodó Viktor legújabb darabjában tizenhárom színészt ültet körbe, akik igaz történetek alapján elevenítik fel egy önsegítő csoport ülését. Mindegyikük egy olyan személyt formál meg, aki valamilyen függéssel küzd. Izgalmas téma. A függés és a terápiás csoport is, egyikről sem beszélünk eleget. Pedig szinte minden családban van legalább egy olyan ember, aki valamilyen szenvedélybetegségben szenved. Remélem, ez az előadás picit tud majd lazítani a társadalmi előítéleteken, és az elmesélt történetekkel a nézők is közelebb kerülnek egy olyan problémához, amiben a többség érintett.

 

Játsszák: Egyed Bea, Kádár Kinga, Kerekes József, Kerekes Vica, Stork Natasa, Szécsi Bence, Terhes Sándor, Ujvári Bors, Zsótér Sándor, Biró Kristóf eh., Gál Réka Ágota eh.,

Molnár András eh., Pigler Emília Zita eh.

Rendező: Bodó Viktor

Jegyek, bővebb információ: Hatszín Teátrum

 

 

Holt költők társasága

Holt költők társasága, filmrészlet / Forrás: IMDB

Imádtam Vidovszky György rendezéseit a bárkás időszakból, neki köszönhetem, hogy a másik oldalról is megszerettem a színházat (értsd: mint néző). És ez a szeretet azóta is töretlen. A tavalyi, nagy sikerű Hannibál tanár úr után ismét az Átriumban rendez, és bár sokan ifjúsági darabként tartják számon, a Holt költők társasága szerintem bármelyik életkorban élvezhető. A többség számára valószínűleg ismert a történet, csak a szereposztás változik, amit az évek jobbnál jobb színészek alakítottak. Elnézve a szereposztást, ez most sem lesz másképp.

 

Játsszák: Bányai Kelemen Barna, Végh Péter, Baksa Imre, Péter Dániel, Kovács Máté, Kenéz Ágoston, Bárdi Gergő, Márfi Márk, Hajdú Tamás Miklós, Biró Panna Dominika

Rendező: Vidovszky György

Jegyek, bővebb információ: Átrium

 

 

Közveszélyes munkakerülők

Közveszélyes munkakerülők / Forrás: Trafó

Thury Lili, Thury Zita és Thury Gábor, ahogy az a nevükből is sejthető, testvérek. Mindhárman a művészeti szférában dolgoznak, és egy nagyon izgalmas témát vettek elő. Ahogyan a darab ismertetőjéből kiderül, „nagyapjuk az 1930-as években megtűrt, majd betiltott munkásmozgalmában töltött be fontos kultúraszervező szerepet.” Ebből kiindulva készített előadást a három testvér a 21. század sokszor irigyelt dolgozóiról, a szabadúszókról. Az alkotók egy évig foglalkoztak mélyebben ennek a létformának a szépségeivel és nehézségeivel. Hogy jó-e szabadúszni vagy sem, az előadás után mindenki döntse el maga.

 

Résztvevők: Albert Zoltán, Bagdi Sára, Boda Tibor, Bogó Krisztina, Csibi Boróka, Donáti Flóra Lili, Dömötör Dominika, Hóbor Anikó, Hódi Virág, Kálmánczhelyi Gábor, Sáfrány Anna Viola, Selmeci Lili, Songoro Laura, Szakolczai Alida, Szabó Krisztina Mirka, Veres Gábor

Rendezők: Thury Lili, Thury Zita,Thury Gábor

Jegyek, bővebb információ: Trafó

(Borítókép: Cate Blanchett / Fotó: Annie Leibovitz, 2017)